Aktualności

Pierwsze spotkanie w ramach projektu Erasmus+ w Turcji

W dniach 22-24 listopada 2017 r. przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Słodkowie Trzecim Pani Jolanta Rzepka Dyrektor Szkoły i Pani Natalia Pietraś – nauczyciel języka angielskiego uczestniczyły w pierwszym spotkaniu organizacyjnym w ramach projektu ERASMUS+ finansowanego z Unii Europejskiej akcja K2 Partnerstwa Strategiczne.

Tytuł projektu realizowanego przezSzkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w SłodkowieTrzecim to„READY, STEADY, START! Betterlivingthrougholdgames”- Tradycyjne gry łączą pokolenia.erasmus

W projekcie biorą udział szkoły z Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii i TurcjiMiejscem spotkania była szkoła głównego koordynatora:Halime Demirel OrtaokuluwEreğli/ KONYA w Turcji. Tytułowym założeniem projektu jest zbadanie różnorodności tradycyjnych gier i zabawek z udziałem dziadków,wymiana tradycyjnych gier pomiędzy krajami partnerskimi oraz zwiększanie świadomości korzyści płynących z gier dla dzieci na rzecz zdrowia, nauki i kształtowania pozytywnych wartości społecznych, co przyczyni się do rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci. Opracowanie "Programu na rzecz lepszego życia", ma na celu poprawę interakcji między najstarszymi i najmłodszymi pokoleniami w środowisku szkolnym, aby uczenie się poprzez gry było przyjemne i interesujące.Gry i zabawy, czyli obok nauki szkolnej druga podstawowa aktywność dziecka w wieku szkolnym, korzystnie oddziałują na rozwój w prawie wszystkich możliwych domenach – motorycznej, intelektualnej, społecznej i emocjonalnej. Dlatego tak ważne jest zachowanie proporcjimiędzy uczeniem się a zabawą i zachęcanie dzieci do spędzania jak największej ilości czasu na wspólnych zabawach.erasmus 1

   Szkołę w Słodkowie Trzecim reprezentowała dyrektor –Jolanta Rzepka i koordynator projektu, nauczyciel języka angielskiego- Natalia Pietraś. Koordynatorami z poszczególnych krajów są: Kamil Kocatas- Turcja, Minka Mincheva- Bułgaria, JurgitaKragiene- Litwa,NatalijaJesehina- Łotwa i Deleanu Mariana- Rumunia. Odwiedziliśmy wspólnie szkołę, przedszkole, gminę, urząd burmistrzaEreğli oraz sekcje edukacyjną i sportową miasta. Burmistrz powitał gości i przedstawił z dumą osiągnięciamiasta Eregli.Przygotowano nam niezwykle miłe przyjęcie poczęstował wyrobami marki miasta Eregli-sok z czarnej marchwi, konfitura z żółtych czereśni i ręcznie wyrabiane wafle. Obecni przedstawiciele szkół z krajów partnerskich przedstawiali swoje kraje, prezentowaliraporty z pracy zespołów oraz wybrane logo projektu. Wybrane prace uczestniczyły w finałowym etapie eliminacji konkursowych na logo naszego projektu. Najlepsza okazała się praca ucznia drużyny gospodarzy- Turcji. 24 listopada obchodzony jest w Turcji Dzień Nauczyciela. Uczestnicy projektu wzięli udział w uroczystości z udziałem uczniów i nauczycieli Szkoły Halimi Demirel. erasmus 2Uczniowie przygotowali występ artystycznyz tradycyjnymi tureckimi tańcami. Po części oficjalnej uczestnicy grali w jedną z tradycyjnych gier mobilnych "Dodgeball" i spotkali się z władzami i nauczycielami Eregli. Wizytę roboczą gospodarze urozmaicili przedstawicielom szkól partnerskich wycieczkami do pięknych i słynnych zabytków architektury w stolicy prowincji Konya, IvrizVillage- miejscowości atrakcyjnej w górskie krajobrazy, czyste powietrze i wodę oraz zabytkami dziedzictwa kulturowego- płaskorzeźby na skałach.AyaEleniKilisesi Sille-historycznej wsi z zabytkami kultury. Uczestnicy wyjazdu mogli obcować z tysiącami lat kultury i obyczajów oraz doświadczyć tureckiej gościnności. W trakcie spotkania zaplanowano kolejne działania projektowe, sposoby rozpowszechniania projektu za pośrednictwem sieci społecznościowych, mediów, stron internetowych szkół i projektów. erasmus 3Spotkanie zakończyła dyskusja nad oceną dotychczasowych działań i planowanie kolejnego spotkania z udziałem uczniów w Rumunii. Dzięki partnerstwom realizatorzy projektów, zwłaszcza uczniowie i nauczyciele, będą mieli szansę wypracowania wspólnych rozwiązań dotyczących priorytetów programu: zwiększania osiągnięć młodych ludzi, podnoszenia jakości wczesnej edukacji i opieki oraz rozwijania i wzmacniania kompetencji zawodowych nauczycieli. Przedsięwzięcia realizowane w ramach akcji 2 mogą obejmować wypracowywanie nowych rozwiązań i wdrożenia rezultatów przy wykorzystaniu spotkań projektowych oraz współpracy wirtualnej z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

77 obywatel gov pl

 

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1