Aktualności

40 lat „Kowalanek”

   Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy „Kowalanki” z Kowalina ma 40 lat, powstał w 1978 roku, podczas zebrania wiejskiego, którego jednym z punktów była aktywizacja życia kulturalnego w środowisku wiejskim. Pionierem do utworzenia zespołu śpiewaczego było aktywnie działające Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalinie oraz miejscowy klub „Ruchu”. Już na pierwszym zebraniu KGW 21 kobiet zgłosiło chęć działania w zespole. Początkowo spotkania zespołu odbywały się w miejscowym lokalu szkoły podstawowej, a potem w powstałym klubie „Ruchu” u Pani Alicji Zięba. Na początek problemem był brak strojów ludowych i opieki ze strony fachowego instruktora. Zespół w tym czasie nie mógł prezentować się na oficjalnych imprezach i uroczystościach.

     Dopiero od 1982 roku, pod nadzorem i fachową opieką instruktorską Pani Marii Borowej z Kraśnickiego Ośrodka Kultury, co tydzień zaczęły odbywać się próby zespołu. Wtedy na gminnej uroczystości Święta Kobiet w Spławach Pierwszych, w remizie OSP zespół dał swój pierwszy, bardzo udany występ. Po tym zaczęły się kolejne udane prezentacje. Udział w uroczystościach „Dni Kraśnika” i wojewódzkich dożynkach w Stróży. Kierownikiem zespołu od początku była Alicja Zięba.

     Naczelnik Gminy Henryk Kawa sfinansował zakup 21 kompletów strojów, które zostały wykonane w Warszawie. Pomoc finansową zespół otrzymywał także od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” i Miejsko -Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Kraśniku.  W dniu 17 stycznia 1986 r, członkinie zespołu z wielką radością przyjęły wiadomość, że decyzją Prezydium Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych zespół został przyjęty w poczet rady ogólnopolskiej. Wojewódzki komitet organizacyjny konkursu Dni Miejscowości 1985 przyznał zespołowi nagrodę za zorganizowanie takich Dni w Kowalinie. W kolejnych latach znów dużo występów, dużo nagród i wyróżnień. Zmieniał się jednak częściowo skład zespołu.

   Dużym sukcesem zespołu był udział w Nałęczowie w imprezie Wojewódzkiej Sceny Amatora.  Od marca 1994r opiekunką została pani Lidia Tryka. Od tego czasu opiekę merytoryczną sprawował Kraśnicki Ośrodek Kultury. Wtedy zaczęła już funkcjonować świetlica wiejska w Spławach Drugich, gdzie zespół otrzymał swoje lokum. Po 2 letniej pracy zespołu ze względu na nawał zajęć w Janowskim Ośrodku Kultury, Pani Lidia Tryka przestała pełnić funkcję instruktora zespołu, po pewnym czasie władze miasta podjęły decyzję o likwidacji Kraśnickiego Ośrodka Kultury. Od tamtej pory działalność zespołu była mniej widoczna, a zespół wykazywał mniejszą aktywność.

   Dopiero w 2003 roku, dzięki działaniom podjętym przez wójta gminy Kraśnik Pana Mirosława Chapskiego zespół znów mocno się zaktywizował. Pracy z zespołem podjął się doświadczony instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie Pan Marek Mochol. W latach 2007-2008 zespół był gospodarzem Międzypowiatowego Przeglądu Teatrów Wiejskich, który miał miejsce w świetlicy w Spławach Drugich. Gościły tu zespoły obrzędowe i zespoły kabaretowe z trzech powiatów: janowskiego, opolskiego i kraśnickiego.  Zespół ciągle nawiązuje nowe kontakty, aktywnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez Urząd Gminy Kraśnik, Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, a także w imprezach międzypowiatowych organizowanych przez Powiat Janowski i gminy powiatu Janowskiego. Zespół był nagradzany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zdzisława Podkańskiego. Pięć lat temu na Jubileusz 35 lecia „Kowalanki” otrzymały nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wszechstronną działalność kulturalną. Uchwałą Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia 30 stycznia 2018 roku zespół otrzymał nagrodę rzeczową za popularyzację i upowszechnianie kultury.                                    

   Obecnie zespół „Kowalanki” liczy 7 osób: są to: Bryczek Anna, Krasowska Alina, Krawiec Marianna, Nowak Czesława, Szkutnik Danuta, Zięba Alicja, Pączek Barbara. Obecnie instruktorem zespołu jest Marek Mochol.

   Jubileuszowe uroczystości 40. lecia zespołu miały miejsce w świetlicy w Spławach Drugich w sobotę, 21 kwietnia z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz licznie przybyłych zaprzyjaźnionych zespołów i dyrektorów placówek kultury z powiatów: kraśnickiego i janowskiego. Pana Przemysława Czarnka - Wojewodę Lubelskiego reprezentował Pan Zdzisław Podkański, Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do spraw Kultury Ludowej, wcześniej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pana Sławomira Sosnowskiego-   Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentował Pan Marek Kos Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego. W święcie uczestniczyli też: Pan Artur Sępach- dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Pan Andrzej Maj- Starosta Kraśnicki. Panią Wiolettę Wilkos- Prezesa Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej reprezentowała Joanna Rusinek. Ze strony władz Gminy Kraśnik w Jubileuszu udział wzięli : Pan Andrzej Hanaj - Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik, Pan Mirosław Chapski Wójt Gminy Kraśnik, Pani Beata Kuśmierczyk- Kufel Sekretarz Gminy Kraśnik, Pani Marzena Rozmus Skarbnik Gminy, Pan Krzysztof Kozłowski- Przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy, Pan Krzysztof Kowalski- radny Rady Gminy Kraśnik. Były życzenia, gratulacje, upominki i dyplomy od zaprzyjaźnionych dyrektorów placówek kulturalnych i zespołów ludowych : Pani Barbary Nazarewicz- Dyrektora Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, Pani Lidii Tryka wraz z Zespołem „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego, Pani Anny Brankiewicz – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Potoku Wielkim z zespołami : „Stanianki” i „Potoczanki”, Pana Tomasza Figury z Kapelą Ludową GOK w Potoku Wielkim, Pani Krystyny Wójcik -instruktora Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach z Zespołem Śpiewaczym GOK Modliborzyce, Pani Ewy Białoń – Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Polichnie, Męskiego Zespołu Śpiewaczego „Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze, Zespołu „Blinowianki” z Blinowa, gm. Szastarka, Pani Ewy Sobota- Dyrektora GOK w Trzydniku Dużym, Pana Jana Grabowskiego z delegacją Zespołu „Herody” z Budek, gm. Trzydnik, Zespołu Stowarzyszenia Nowoczesnych Kobiet  w Olbięcinie, Pana Romana Bissa – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie, Kapeli Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie, Zespołu Ludowego z Księżomierzy.

 

IMG 9765

IMG 9757

IMG 9748

IMG 9734

IMG 9728

IMG 9724

IMG 9691

IMG 9687

IMG 9674

IMG 9668

IMG 9654

IMG 9651

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1