Aktualności

III Powiatowy Konkurs Historyczny "Bohaterowie Niepodległej"

        Dnia 26.04.2018r. w Szkole Podstawowej w Słodkowie Trzecim odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kraśnickiego Koordynatorem konkursu była p. dr Agnieszka Surowiec – nauczyciel SP w Słodkowie Trzecim. Patronami konkursu i fundatorami nagród byli: Starosta Powiatu Kraśnickiego- Andrzej Maj oraz Wójt Gminy Kraśnik Mirosław Chapski.

W konkursie wzięło udział 10 reprezentacji szkół powiatu kraśnickiego.

Celem konkursu było przede wszystkim:

1. Rozwijanie zainteresowań uczniów historią państwa polskiego, krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu.

2. Kształtowanie świadomości narodowej i postaw patriotycznych poprzez upowszechnienie wiedzy historycznej.

3. Popularyzowanie wiedzy dotyczącej życia i działalności bohaterów niepodległej. Upowszechnianie wiedzy o historii Polski i walki narodu o niepodległość, odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, najważniejszych postaciach związanych z tym wydarzeniem, znaczeniu tego wydarzenia dla współczesnej historii Polski.

4. Zaangażowania się w świętowanie wspólnego sukcesu, jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę.

  Zakres tematyczny konkursu obejmował:

1. Najważniejsze wydarzenia z życia (w kontekście wydarzeń historycznych) takich postaci jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Jan Paderewski, Wincenty Witos, Józef Haller.

2. Główne wydarzenia i sytuacje zmierzające do odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

   Józef Piłsudski i Roman Dmowski to w powszechnej opinii dwaj ojcowie niepodległej Polski, Jednakże ważnymi postaciami, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i odegrały istotną rolę w kształtowaniu nowo powstałego państwa polskiego byli również Wincenty Witas, Ignacy Paderewski oraz Józef Haller

     Konkurs miał formę pisemnego testu trwającego 60 minut, zawierającego różnego typu zadania. Powołane jury dokonało sprawdzenia i oceny napisanych testów oraz zdecydowało o przydziale poszczególnych miejsc.

   Ważnym punktem programu był wykład/prelekcja dra hab. Tomasza Panfila - p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie pt. „Bohaterowie Niepodległej”.

   W oczekiwaniu na wyniki zmagań konkursowych zaproszeni goście w osobach: p. Agnieszka Drozd- przedstawiciel Starosty Kraśnickiego, p. Anna Myszak- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks Stanisława Zielińskiego w Stróży wraz z uczniami i nauczycielami, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami oraz nasi uczniowie starszych klas mieli okazję uczestniczyć w niezwykle interesującym spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy p. Agnieszki Surowiec- koordynatora konkursu. Ponadto nasza Szkoła otrzymała od prelegenta cenne pomoce dydaktyczne związane z tematem wykładu, na pamiątkę udziału w tym znaczącym wydarzeniu edukacyjnym i wychowawczym.

Komisja w składzie:

Przewodniczący: Agnieszka Surowiec, SP w Słodkowie Trzecim

Członkowie: Katarzyna Leśniak – nauczyciel SP w Kowalinie i Marek Skrzyński - nauczyciel SP w Stróży po sprawdzeniu prac przyznała odpowiednio miejsca I, II, III następującym uczniom:

Miejsce I. Maksymilian Słowik- Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły

w Urzędowie, opiekun: p. Anna Wnuk – Bednarczyk;

Miejsce II. Karolina Chwiej- Szkoła Podstawowa w Rudniku Szlacheckim, opiekun: p. Waldemar Kot- dyrektor szkoły;

Miejsce III. Kacper Olech- Szkoła Podstawowa im. Wacława Rafalskiego w Ostrowie, opiekun: p. Elżbieta Bednara.

Pozostali uczestnicy etapu powiatowego wg. kolejności miejsc:

Wiktoria Lewandowska- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szastarce, opiekun; p. Marian Mróz , Jakub Cedro- Szkoła Podstawowa im. Ks Stanisława Zielińskiego w Stróży, opiekun: p. Marek Skrzyński; Aleksandra Szewc- Szkoła Podstawowa w Kowalinie, opiekun: p. Katarzyna Leśniak; Dominik Bałoszek- Publiczna Szkoła Podstawowa w Leszczynie, opiekun: p. Anna Wnuk – Bednarczyk; Zuzanna Bańka Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janiny Wierzchowskiej w Liśniku Dużym, opiekun: p. Edyta Dudzińska; Patryk Opałka- Publiczna Szkoła Podstawowa w Świeciechowie, opiekun: p. Barbara Kuś; Weronika Zielonka -Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Słodkowie Trzecim, opiekun: p. Marcin Siemion

Finaliści konkursu oraz ich nauczyciele otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe, za ufundowanie których raz jeszcze składamy podziękowania na ręce p. Andrzeja Maja - Starosty Kraśnickiego oraz Mirosława Chapskiego – Wójta Gminy Kraśnik

Zwycięzcom i nauczycielom przygotowującym do konkursu serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że nasza uroczystość będzie zaproszeniem do częstszego sięgania do historii, a przez to wspaniałą inwestycją na przyszłość.

Wielkie dzieło, jakim było odzyskanie niepodległości to efekt walki i pracy wielu pokoleń Polaków. Oddajmy hołd tym, którzy na różnych frontach i różnymi środkami walczyli o realizację najważniejszego celu – odbudowę Rzeczpospolitej.

                                                      Organizatorzy

szkola

 

Bez tytułu 3

 

 

 

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1