Aktualności

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Informujemy Państwa, że pierwszy raz w tym roku obchodzić będziemy nowe święto państwowe - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 29.09.2017 roku na wniosek Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony będzie 12 lipca. Nie jest dniem wolnym od pracy.

            Inicjatywa Klubu Parlamentarnego PSL wynikała z potrzeby oddania hołdu mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie drugiej wojny światowej. W tym dniu wspominamy wszystkich walczących w oddziałach partyzanckich, udzielającym pomocy uciekinierom, partyzantom i osobom ukrywającym się przed wrogiem. Czcimy pamięć tych, którzy w walce za niepodległość Ojczyzny oddali swoje życie i stracili zdrowie. Tych, którzy w czasie pacyfikacji wiosek byli rozstrzeliwani, paleni żywcem, a dobytek ich grabiony i niszczony. Tych, którzy byli wyrzucani z własnych domów, wywożeni do obozów koncentracyjnych, sowieckich łagrów oraz na przymusowe roboty do Rzeszy.

            Symbolem męczeństwa jest wieś Michniów, której mieszkańcy za patriotyczną postawę zostali w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku wymordowani przez niemieckiego okupanta, a ich wieś doszczętnie spalona.

            W tym roku 12 lipca w narodowym sanktuarium w Częstochowie będzie można oddać podczas uroczystego nabożeństwa hołd tym, którzy żywili i bronili a w godzinach popołudniowych w Michniowie (województwo świętokrzyskie) oddać hołd nad ich grobami.

            Informujemy, że w Michniowie zgromadzone są tablice upamiętniające polskie miejscowości, w których były przeprowadzone masowe eksterminacje ludności. Z naszej gminy w Michniowie upamiętniona jest Karpiówka.

            12 lipca b.r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji ofiar nazizmu i w intencji tych, którzy wspierali wspomagali walkę Narodu Polskiego o niepodległość.

            W tym dniu udekorujmy nasze domy biało czerwonymi flagami.

                                                                                                          Mirosław Chapski

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

77 obywatel gov pl

 

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1