Przynależności administracyjne

Przynależności administracyjne

W momencie kształtowania się państwowości polskiej w II połowie X w. obszar gminy Kraśnik podobnie jak zachodnia część Lubelszczyzny zamieszkiwany był przez Lędzian i do połowy XII w. wchodził w skład tzw. "prowincji" sandomierskiej.

W 1234r. po raz pierwszy wzmiankowana jest kasztelania lubelska, określana później mianem "terra". Od początku XIII w. do 2 połowie XIV w. Kraśnik wraz z okolicznymi ziemiami w podziale administracyjnym należy do Ziemi Sandomierskiej, kasztelanii zawichoskiej.

W 1471r. za panowania Kazimierza Jagiellończyka zostało utworzone województwo lubelskie, m.in. z części woj. sandomierskiego. Województwo lubelskie składało się z powiatów: lubelskiego i urzędowskiego - do którego należała gmina Kraśnik. Pozostawała w nim do 1795 roku.

W wyniku III rozbioru cała Lubelszczyzna została zajęta przez Austrię i określona mianem Galicji Zachodniej z gubernium wyznaczonym w Krakowie. Ziemia Kraśnicka weszła w skład dystryktu urzędowskiego. W 1803 r. włączona została w skład cyrkułu (obwodu) lubelskiego.

W 1809r. województwo lubelskie - przemianowane na departament - weszło w skład Księstwa Warszawskiego. Departament, na czele którego stał prefekt dzielił się na 10 powiatów, w tym m. in. powiat kraśnicki - utworzony 17.IV.1810 roku. Należy dodać, że podział administracyjny Księstwa Warszawskiego był podziałem zupełnie nowym, nie nawiązującym do tradycyjnego podziału administracyjnego dawnej Polski.

W 1816 r. powołano nowe województwa i obwody, które składały się z dwóch lub trzech dawnych powiatów. Tereny gminy Kraśnik weszły w skład obwodu zamojskiego z siedzibą w Janowie Lubelskim. W marcu 1837 r. przynależą do nowo utworzonej Guberni Lubelskiej - obwód zamojski. W 1842r. ponownie zamieniono obwody na powiaty. Powstał wówczas powiat zamojski, w którego skład wszedł dawny powiat kraśnicki. Od 1844r. w nowym podziale administracyjnym Królestwa, dokonanym przez władze carskie tereny naszej gminy pozostają nadal w powiecie zamojskim z siedzibą w Janowie Lubelskiem.

W wyniku reformy administracyjnej 1866r. tereny wchodzą w skład nowo powstałego powiatu janowskiego guberni lubelskiej.

W 1867r. parafia Kraśnik - obsługująca również tereny sąsiadujące - przechodzi z dekanatu urzędowskiego do utworzonego dekanatu janowskiego.

Po I wojnie światowej nadal pozostał powiat janowski. 30.IX.1942r. decyzją Gubernatora Dystryktu Lubelskiego przeniesiono siedzibę starostwa powiatowego z Janowa Lubelskiego do Kraśnika. W 1944r. powstał powiat kraśnicki z siedzibą w Kraśniku, w skład którego wchodziło 15 gmin wiejskich, w tym osady o charakterze miejskim i dwa miasta. Zlikwidowany został w 1975r.

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Zdalna Szkoła

Powszechny Spis Rolny 2020

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Kraśnik

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1